Torre de Belem w Lizbonie
Europa,  Moje podróże

Torre de Belem w Lizbonie: intrygujący bastion historii i architektury

Witajcie podróżnicy!

Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o mojej wizycie w Torre de Belem, jednej z najważniejszych atrakcji w Lizbonie. Wieża Belem to prawdziwy symbol miasta i nie można odwiedzać portugalskiej stolicy, nie zaglądając do tej pięknej warowni.

Dojazd do Wieży Belem z centrum Lizbony

Z centrum Lizbony można łatwo dostać się do Belem korzystając z komunikacji miejskiej. Ja wybrałam tramwaj numer 15E, który zabierał mnie w malowniczą podróż przez zabytkowe uliczki miasta. Po około 20 minutach dotarłam na miejsce i już z daleka dostrzegłam imponującą wieżę.

Kiedy tylko przekroczyłam bramy Torre de Belem, poczułam się jakbym przeniosła się w czasie do epoki odkryć geograficznych. Wieża, zbudowana w stylu manuelińskim, emanuje historią i dumą Portugalii. Postanowiłam kupić bilety na zwiedzanie i wkroczyć do środka, aby zobaczyć, co kryje się za jej masywnymi murami.

Wnętrze i atrakcje

Wieża Belem jest podzielona na kilka poziomów, z których każdy oferuje coś wyjątkowego. Na pierwszym poziomie znalazłam wystawy, prezentujące historię Lizbony i jej związki z odkryciami geograficznymi. To fascynująca podróż przez wieki, która pozwoliła mi lepiej zrozumieć znaczenie tego miejsca.

Torre de Belem z perspektywy plaży

Wybaczcie jakość niektórych zdjęć – pogoda niestety mnie tego dnia nie rozpieszczała 😉

Następnie wspięłam się na wyższy poziom, skąd roztaczał się niesamowity widok na rzekę Tag i okoliczne tereny. Nie mogłam uwierzyć, jak malownicza jest ta część Lizbony. Zobaczyłam także Most 25 Kwietnia – imponującą konstrukcję, która łączy Lizbonę z miastem Almada.

Chociaż wejście na szczyt wieży było dość strome i wąskie, to widok, który mnie tam czekał, był tego wart To naprawdę spektakularne miejsce, które przyciąga tłumy turystów z całego świata.

A tuż obok – kolejna światowa atrakcja!

Po opuszczeniu Torre de Belem, postanowiłam udać się na spacer wzdłuż nabrzeża Tagu, aby zobaczyć jeszcze jeden ważny znak w historii odkryć geograficznych – Pomnik Odkrywców. To monumentalne dzieło sztuki, znajdujące się niedaleko wieży, które poświęcone jest portugalskim odkrywcom i zdobywcom mórz.

Pomnik Odkrywców to olbrzymia rzeźba, przedstawiająca postać Henryka Żeglarza, legendarnego portugalskiego księcia, który odegrał kluczową rolę w epoce odkryć. Stoi on na cokole, otoczony przez innych prominentnych odkrywców i naukowców.

Pomnik odkrywców widoczny z oddali

Wspięłam się na platformę Pomnika Odkrywców i podziwiałam przepiękny widok na rzekę Tag oraz okoliczne tereny. To było niezapomniane uczucie, stać tam gdzie kiedyś stali odważni odkrywcy, którzy wyruszali w nieznane rejony świata.

Pomnik Odkrywców jest nie tylko symbolem dawnych ekspedycji, ale także miejscem oddającym hołd portugalskim badaczom i ich odwadze. To idealne miejsce do refleksji na temat wpływu podróży i odkryć na naszą cywilizację.

Po zakończeniu mojej wizyty na Pomniku Odkrywców, opuściłam to miejsce z jeszcze większym zainteresowaniem historią Portugalii i zainspirowana ducha odkrywców. To niezwykłe miejsce z pewnością nie może zostać pominięte podczas pobytu w Belem.

Zatem, jeśli planujecie podróż do Lizbony, nie zapomnijcie odwiedzić zarówno Torre de Belem, jak i Pomnika Odkrywców. Oba te miejsca przeniosą Was w czasie i pozwolą poczuć ducha wielkich odkryć geograficznych.

Życzę Wam niezapomnianych przygód w Lizbonie!

Wasza Amelia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *